Co je Save the Date a k čemu je dobré

Save the Date je oznámení, které se zasílá dlouho před samotným svatebním oznámením. Jde o anglosaský zvyk, u nás ne příliš rozšířený. Volný překlad by mohl znít „zapište si do diáře“ nebo „zapište si datum“. Výstižnější by byl překlad „předoznámení“, ale ten se jak jistě chápete určitě neujme. 
Lidé, kteří oznámení Save the Date obdrží, si mohou zapsat do diáře termín svatby i několik měsíců dopředu. S rozesláním samotných svatebních oznámení potom není potřeba pospíchat. Stačí je poslat i jen dva týdny před svatbou.
Největší přínos tohoto postupu spočívá v tom, že si hosté mohou naplánovat dovolenou co nejlépe s ohledem na svatby, tzn. tak, aby mohli přijít na podobné významné akce v co nejhojnějším počtu. Save the Date odešlete několik měsíců předem a tedy je větší pravděpodobnost, že hostů přijde na svatbu o trochu více. Navíc se ženich s nevěstou nemusí tolik stresovat s přípravami, což je zvláště problematické, nechávají-li si vyhotovit svatební oznámení na míru. Někdy trvá výroba svatebních oznámení na míru i měsíc a více.

zapište si do diářeProč se zatím u nás nerozšířilo?

… narozdíl třeba od pozvánek ke stolu nebo děkovacích karet? České páry může odradit placení dvojího poštovného. Cena psaní je 18 Kč/ks při podání více než 10 ks najednou (v r. 2017). Cena „předoznámení“ je ve srovnání s poštovným nižší (pohybuje se kolem 15 Kč/ks), ale dohromady se dostáváte minimálně na 30 Kč na jednoho hosta. Hosté sice nosí dary, ale nikdy nevíte, co mohou přinést. Může být celkem úsměvné obdržet např. čtyři varné konvice. Nejjednodušší je přiložit ke svatebním oznámením (nikoliv k Save the Date) kartičky s žádostí o finanční dary… Ale to bychom se dostali k jinému typu svatebních tiskovin.

Je na zvážení, zda se vyplatí pomocí Save the Date pojistit a mít co nejvíce hostů či nikoliv. Statistiky průměrné výše finančních svatebních darů v ČR se nám nepodařilo zatím získat.

Co by mělo být na Save the Date?

Jméno a příjmení nevěsty a ženicha, datum svatby a poznámka, že svatební oznámení bude následovat. Je také možné uvést místo svatby. Vše ostatní je grafika, typografie, fotografie nebo obrázky. Grafické podobě se meze nekladou. Předpozvánky mohou a nemusí být sladěné se svatebním oznámením.

 

Kdy je „předpozvánky“ zbytečné posílat?

Některé páry si užívají svatbu jen ve velmi úzkém rodinném kruhu nebo i bez rodinných příslušníků (např. berete-li se u moře). V takovém případě opravdu bohatě postačí poslat jenom svatební oznámení. V extrémním případě – zejména pokud na dalších kontaktech s kruhy širší rodiny, přátel či jen známých pramálo záleží (jsou lidé, kteří tráví veškerý čas prací a sociální kruhy je nezajímají) – stačí poslat kupříkladu jen obyčejný email s textem „Bereme se!“.
Díky Facebooku a podobným médiím je většina lidí v denním kontaktu se svými kruhy (rodinnými i širšími), takže mnohým vyhovuje zaslat svatební oznámení raději dlouho předem a potom se jenom průběžně připomínat na sítích.

 

TAGS:

.cata-page-title, .page-header-wrap {background-color: #e49497;}.cata-page-title, .cata-page-title .page-header-wrap {min-height: 250px; }.cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .title-subtitle *, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs *, .cata-autofade-text .fading-texts-container { color:#FFFFFF !important; }.cata-page-title .page-header-wrap { background-image: url(http://www.svatebka.cz/wp-content/uploads/2017/09/tiskoviny-svatebni-fotosvatebka.jpg); }