Cena svatebních tiskovin

Cena malonákladových svatebních oznámení závisí na mnoha faktorech. Největší vliv na cenu má způsob výroby a složitost. Tiskoviny se mohou vyrábět buď v malých sériích pětset kusů a výše (muži to mohou přirovnat k sériové výrobě automobilů; ženy k výrobě konfekce), nebo na míru podle požadavků zákazníků (přirovnejte k výrobě jednoho kusu automobilu navrženého a vyrobeného na míru nebo k výrobě šatů navržených na míru a ušitých u krejčové).

Cena svatebních oznámení

A) katalogová svatební oznámení
Tato oznámení mají finální podobu od výtvarníka nebo grafika (nelze je měnit) a jsou vyráběná sériově, přičemž specializovaná tiskárna graficky připraví a dotiskne pouze texty.
Cena za kvalitní oznámení tohoto typu se pohybuje od 14 Kč/ks. Cena profesionální tiskové přípravy (u zkušenějšího grafika s typografickými znalostmi a především se zkušenostmi se sazbou svatebních tiskovin) se pohybuje od 250 Kč za zakázku.
Náklady na vývoj dané tiskoviny se zákazníkům neúčtují přímo – jsou však obsažené v ceně oznámení. Účtuje se pouze tisková příprava související s personalizací, tzn. s přípravou a vytištěním textů.
Kategorie A lze přirovnat k automobilu vyrobenému ve větší sérii nebo ke konfekčním šatům. Automobil si můžete objednat za rozumnou cenu jen s drobnými variacemi (např. barva, typ motoru, potahy), ale nemůžete za stejnou cenu očekávat, že vám navrhnou a vyrobí např. karoserii nebo světlomety na přání – v takovém případě by cena byla mnohem vyšší.

B) svatební oznámení na míru
Zákazník dodá svou představu nebo hotové podklady připravené k tisku.
Cena za kvalitně tištěná oznámení pohybuje od 15 Kč/ks. Tisková příprava v případě dodání hotových tiskových dat v pdf je od 100 Kč.
Požaduje-li zákazník grafický návrh, potom cena za přípravu začíná v případě sazby jednoduchého oznámení na 250 Kč, ale čím je zadání složitější, tím vyšší jsou náklady. Například vytvoření obrázku začíná na 600 Kč (velmi jednoduché kresby), ale třeba malovaný obrázek může stát od 1000 Kč v závislosti na složitosti a tedy na časové náročnosti. Běžná cena za malované obrázky je kolem 1500 Kč.
Svatební tiskoviny bývají typicky zdobené ražbou, tzn. metalickými dekorativními prvky – většinou perleťové, stříbrné a další povrchy. Aby bylo možné ozdoby vyrazit, je zapotřebí nechat vyrobit raznice, což jsou většinou kovové destičky s vyrytými nebo vyleptanými tvary. Cena raznic začíná na 7 Kč/cm2. Čím větší plocha, tím vyšší cena.

 

Uvedené ceny jsou pouze orientační. Tiskárny lze oslovit s poptávkou ceny. Poptávat cenu katalogových oznámení není nutné – tato cena bývá u každého prodejce uvedena na webových stránkách. Pokud si nejste jisti výslednou cenou, vložte tiskoviny do objednávky a proklikejte se k cenovému kalkulátoru.

Je zřejmé, že se lze dostat i na cenu 8 Kč za svatební oznámení a sice v copycentrech. Tiskoviny z těchto míst však vypadají spíše jako „letáky z obchůdku od vedle“ tištěné na obyčejném křídovém papíru.

Svatba je výjimečná životní událost. Žádná nevěsta nechce vypadat v šatech jako strašidlo a stejně tak jen málokterá chce svojí svatbu oznámit obyčejným letáčkem.

I když oslovíte specializované firmy, stále je zapotřebí prověřit v jaké kvalitě jsou jejich produkty:

  1. Jaké používají papíry? Jde o silné grafické papíry, nebo obyčejné křídové na letáky?
  2. Jaká je kvalita úvazu mašlí? Mají rovně zastřižené konce?
  3. Drží slepené díly tiskovin dobře pohromadě? Není vidět lepidlo?
  4. Nejsou na zadní straně čínské, turecké, rumunské nebo jiné reklamní značky?
  5. Jsou použité brože a ozdoby skutečně kovové a skleněné nebo jenom laciné plastové?
.cata-page-title, .page-header-wrap {background-color: #e49497;}.cata-page-title, .cata-page-title .page-header-wrap {min-height: 250px; }.cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .title-subtitle *, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs *, .cata-autofade-text .fading-texts-container { color:#FFFFFF !important; }.cata-page-title .page-header-wrap { background-image: url(http://www.svatebka.cz/wp-content/uploads/2017/09/tiskoviny-svatebni-fotosvatebka.jpg); }